REGULAMIN STOŁÓWKI SZKOLNEJ PRZY SOSW W OLBIĘCINIE

 

  • 1. Podstawa prawna funkcjonowania stołówki

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Art.106).

  • 2. Postanowienia ogólne
  1. W celu wspierania prawidłowego rozwoju uczniów szkoła prowadzi stołówkę szkolną.
  2. Stołówka szkolna funkcjonuje w dni nauki szkolnej.
  3. Stołówka nie funkcjonuje w czasie ustawowych dni wolnych od pracy, świąt i przerw
    w zajęciach szkolnych oraz w dni wolne od zajęć dydaktycznych.
  4. Regulamin korzystania ze stołówki określa zasady odpłatności oraz warunki korzystania przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły z posiłków wydawanych w stołówce szkolnej.
  5. Niniejszy regulamin oraz wszelkie zmiany w nim wprowadzone podane są do publicznej wiadomości w sposób przyjęty przez Ośrodek.
  • 3. Uprawnieni do korzystania ze stołówki
  1. Do korzystania z posiłków przygotowywanych w stołówce szkolnej uprawnieni są:
  2. a) uczniowie szkół wchodzących w skład SOSW w Olbięcinie wnoszący opłaty indywidualne (przelew na konto bankowe), po złożeniu karty zgłoszenia dziecka / wychowanka internatu  do korzystania ze stołówki szkolnej (załącznik nr 1);
  3. b) uczestnicy zespołów rewalidacyjno-wychowawczych wchodzących w skład SOSW
    w Olbięcinie wnoszący opłaty indywidualne (przelew na konto bankowe), po złożeniu karty zgłoszenia dziecka/ wychowanka internatu  do korzystania ze stołówki szkolnej
    (załącznik nr 1);
  4. c) uczniowie, których obiady są refundowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, sponsorów i inne podmioty;
  5. d) nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni Ośrodka
  • 4. Zasady zapisu i odpłatności za obiady
  1. Zapisu dziecka na obiady należy dokonać  w sekretariacie Ośrodka lub u intendenta, wypełniając „Kartę zgłoszenia dziecka do korzystania ze stołówki szkolnej.”- załącznik nr 1 niniejszego regulaminu – najpóźniej w ostatnim tygodniu miesiąca poprzedzającego żywienie.
  2. Stołówka szkolna zapewnia całodzienne wyżywienie dla wychowanków internatu lub wybrane posiłki: I śniadanie, II śniadanie, kolację i obiad w formie dwudaniowego zestawu
    ( zupa i II danie).
  3. Cena całodziennego wyżywienia lub poszczególnych posiłków, w tym jednego obiadu ustalona jest przez dyrektora OŚRODKA w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Wysokość opłat za wyżywienie stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
  4. Miesięczną odpłatność za obiady należy przelać na konto bankowe Ośrodka do 10 dnia każdego miesiąca, w którym dziecko będzie korzystało z posiłku („z góry”, a ewentualna nadpłata będzie odliczana w następnym miesiącu). Tytuł wpłaty powinien zawierać: imię
    i nazwisko ucznia, klasę do której uczęszcza uczeń, miesiąc za który jest dokonana wpłata. Datą dokonania wpłaty jest dzień, w którym środki finansowe wpłyną na rachunek bankowy Ośrodka. Brak opłaty za wyżywienie skutkuje brakiem zaplanowania posiłków dla ucznia ! Braki w zapłacie za wyżywienie zgłaszane są dyrektorowi, wychowawcom oddziału oraz wychowawcom grup internackich,  rodzicom i opiekunom- z nakazem zapłaty.
    Dodatkowo naliczane są odsetki.
  5. Uczeń ponosi opłatę za korzystanie z posiłku w stołówce szkolnej w wysokości kosztów surowca przeznaczonego na sporządzenie posiłku.
  6. Nauczyciel i pracownik Ośrodka ponosi opłatę za korzystanie z posiłku w stołówce szkolnej w wysokości kosztów surowca przeznaczonego na sporządzenie posiłku.
  7. Intendentka posiada listy imienne dzieci/uczniów korzystających z wyżywienia stołówki szkolnej. Posiłki dla uczniów wydawane są na podstawie raportu pobytu ucznia w internacie i na podstawie list wyżywieniowych uczniów dojeżdżających.
  8. W przypadku wnoszenia opłat za posiłki dla uczniów przez instytucje pomocy społecznej, np. MOPS, GOPS, lub inne zasady i terminy opłat regulują zapisy zawarte w umowie.
  9. W sytuacjach wzrostu cen produktów w trakcie roku szkolnego dopuszcza się możliwość zmiany odpłatności, po poinformowaniu korzystających ze stołówki z 1-miesięcznym wyprzedzeniem.
  10. Zwrot poniesionych kosztów może nastąpić z powodu choroby,  wycieczki,lub innych przyczyn losowych, jeżeli nieobecność ucznia wynosi jeden dzień lub dłużej.
  11. Nieobecność musi być zgłaszana w sekretariacie lub u intendentki telefonicznie lub pisemnie najpóźniej do godziny 900 danego dnia. Tylko na tej podstawie powstała nadpłata może być zaliczona na poczet opłaty na następny miesiąc.
  12. W szczególnych przypadkach, gdy uczeń lub rodzic dokonując wpłaty  i zgłasza nieobecności w ściśle określonych dniach tygodnia, intendentka pobiera opłatę pomniejszoną o kwotę za zgłoszone dni. Nieuzasadniona lub niezgłoszona nieobecność na posiłku nie podlega zwrotowi kosztów.
  13. Z obiadów mogą korzystać uczniowie przebywający na zwolnieniu lekarskim.Obiad wydawany jest  wówczas rodzinie ucznia, która ma go dostarczyć dziecku do domu.
  • 5 Wydawanie posiłków

1.Posiłki wydawane są w następujących godzinach :

 

– 645-745   I śniadanie;

– 935-950  II śniadanie;

– 1305-1330  obiad;

– 1800-1830  kolacja

  1. W stołówce wywieszony jest jadłospis na dany tydzień zatwierdzony przez dyrektora Ośrodka, kucharza oraz intendenta.
  2. Posiłki przygotowywane są zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia i kalkulacją kosztów.
  • 6 Ogólne zasady zachowania w stołówce szkolnej:
  1. Należy stosować się do poleceń dyżurującego nauczyciela.
  2. Należy zachowywać porządek i ostrożność przy odbiorze dania z okienka- „WYDAWANIE POSIŁKÓW” oraz przy oddawaniu naczyń do okienka- „ZWROT NACZYŃ”.
  3. Należy zachowywać się cicho , nie rozmawiać głośno i krzyczeć, nie używać wulgaryzmów oraz gestów nie hałasować sztućcami.
  4. Należy zostawiać po sobie porządek (odnieść talerze , sztućce i kubek, zostawiać czyste miejsce na stoliku i pod nim, zasunąć krzesło).
  5. Należy szanować naczynia i sztućce.
  6. Należy naprawić szkodę uczynioną w stołówce szkolnej.
  7. Nauczyciele dyżurujący w czasie przerw na posiłki w stołówce szkolnej pełnią swoje obowiązki zgodnie z regulaminem dyżurów nauczycieli( pkt. III Obowiązki nauczyciela dyżurującego).

 

  • 7 Postanowienia końcowe

O wszystkich sprawach związanych z organizacją pracy stołówki decyduje Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Jerzego Rudlickiego
w Olbięcinie.

Załączniki do regulaminu:

  1. Załącznik nr 1 – Karta zgłoszenia dziecka/wychowanka internatu do korzystania ze stołówki szkolnej.
  2. Załącznik nr 2 – Tabela opłat za wyżywienie w stołówce szkolnej.
  3. Załącznik nr 3 – Rezygnacja z obiadów.

Małgorzata Wisłocka – Czachór
Dyrektor Specjalnego Ośrodka
Szkolno – Wychowawczego
w Olbięcinie

Udostępnij na: