Światowy Dzień Rzucania Palenia
18 LISTOPAD
ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada (w 2021 – 18 listopada). W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.
Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego.
Włączając się w akcje ŚWIATOWEGO DNIA RZUCANIA PALENIA młodzież zapoznała się z ulotkami, które otrzymaliśmy od Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kraśniku, z prezentacją multimedialną i filmami edukacyjnymi. Aby podnieść wiedzę na temat szkodliwości nikotyny przeprowadzone zostały pogadanki. Uwieńczeniem nabytej przez uczniów wiedzy są plakaty.
Palenie papierosów w Polsce
Według raportu z badań zrealizowanych na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego 24% Polaków powyżej 15 roku życia regularnie (codziennie) pali tytoń (29% mężczyzn i 20% kobiet). Każdego dnia zaczyna palić pół tysiąca dzieci, a rocznie palenia próbuje około 180 tysięcy nieletnich.
Zdrowotne skutki palenia tytoniu
Nałóg palenia tytoniu odpowiada za wiele śmiertelnych chorób, takich jak:
- nowotwory(płuca, górnych dróg oddechowych, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerki, pęcherza moczowego),
- choroby układu oddechowego(Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc – POCHP, zapalenia płuc),
- choroby układu krążenia (niedokrwienną chorobę serca, chorobę naczyniowo-mózgową, tętniak aorty, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżycę tętnic).
Palenie zaostrza przebieg takich chorób jak: astma, , nadczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, zapalenie nerwu wzrokowego, choroba , gruźlica, grypa.
Problem biernego palenia
Istotny problem stanowi w naszym kraju również bierne palenie. Niemal co piąty palący Polak przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci (17% mężczyzn i 20% kobiet). Narażanie dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, na wymuszone bierne palenie prowadzi do częstego występowania chorób:
- układu oddechowego,
- chorób ucha środkowego,
- rozwoju astmy i zaostrzenia przebiegu tej choroby.